DomůSportČtyři roky od největšího duelu v dějinách MMA. Jak McGregor napadl autobus...

Čtyři roky od největšího duelu v dějinách MMA. Jak McGregor napadl autobus a Chabib vypěnil

Neuvěřitelný příběh nejznámějšího souboje MMA.

Za téměř třicet let existence smíšených bojových umění se nenašel zápas, který by tak silně upoutal pozornost celého světa na tento mladý sport.

Duel dvou nesmiřitelných rivalů, Conora McGregora a Chabiba Nurmagomedova, koncem roku 2018 se zapsal do dějin MMA.

Lákal atraktivitou a kvalitou bojovníků, doprovázela ho i velká dávka kontroverze.

Na turnaji UFC 229 se psala historie, která ukončila, minimálně ve sportovní rovině, spor mezi fenomenálními zápasníky své éry.

Přesně před čtyřmi lety, 7. října 2018, se odehrál do dnešního dne nejznámější duel MMA.

Ikona bojových sportů
Řekne-li se jméno Conor McGregor, každému fanouškovi je hned jasné, že jde o nezpochybnitelnou hvězdu MMA. Hvězdu takové velikosti, že přesáhla hranice svého sportu.

Podobně jako Michael Jordan v basketbalu, Wayne Gretzky v hokeji, Muhammad Ali v boxu nebo Cristiano Ronaldo ve fotbale.

Zkrátka a dobře, jméno McGregor zná i člověk, který se o MMA nezajímá.

Nejznámějším zápasníkem se však kontroverzní Ir nestal náhodou. Exkluzivní postavení si vydobil historickými úspěchy v UFC a charismatem.

I když už v dobách jeho příchodu do americké organizace se na tiskových konferencích zápasníci nezdržovali poznámek k soupeřům, až McGregor povýšil trashtalk na taktiku boje, jak nahlodat protivníkovo sebevědomí před vzájemným duelem.

Snový debut v lize mistrů
Jeho cesta do UFC byla přímá a rázná. Bývalý dvojnásobný šampion britské Cage Warriors vstoupil do ligy mistrů expresní výhrou nad Marcusem Brimagem.

Zdálo se, jako by v jeho hlavě zápas probíhal ve zpomaleném režimu. Intuitivně věděl, co Brimage chystá a sám reagoval přesnými údery.

Trvalo mu jen třicet vteřin, aby zjistil, že k demolice protivníka mu bude stačit úder zvedákem. Tak se také stalo a do minuty od začátku duelu bylo vymalováno.

V pozápasovém rozhovoru si ještě McGregor zeptal od prezidenta UFC bonus za knokaut večeře a diváci přítomní ve stockholmské aréně věděli, že jsou svědky nástupu nové hvězdy.

Po dalším vítězství nad Maxem Hollowayem přišla pro McGregora vynucená pauza trvající deset měsíců. Důvod? Přetržení předního křížného vazu v koleni.

Návrat v červenci 2014 byl ve skutku neuvěřitelný. V rodném Dublinu před skoro deseti tisíci fanoušků zápasník s přezdívkou „The Notorious“ v hlavním zápase večera vyprovodil Brazilce Diega Brandaa z oktagonu během čtyř minut.

Aréna burácela. V pozápasovém rozhovoru pak přišel čas na jednu z nejslavnějších hlášek spojených s irskou hvězdou.

\“Nepřišli jsme se jen zúčastnit, jsme tady na to, abychom to celé ovládli,\“ reagoval na svou výhru a úspěchy krajanů. Šlo o předzvěst toho, co ještě McGregor v UFC dokáže.

Cesta na vrchol
Následovala dominantní vítězství nad Dustinem Poirierem a Denisem Siverem. Vedení ligy nezbývalo nic jiného, ​​než začít připravovat souboj talentovaného mladíka proti legendárnímu králi péřové váhy Josému Aldovi.

Brazilec byl tehdy na absolutním vrcholu. Devět let neznal porážku, ve váze do 65 kilogramů zdolával jednoho soupeře za druhým.

Kvůli velkému zájmu o souboj se prezident UFC Dana White rozhodl zainvestovat do marketingu očekávaného duelu takové peníze, jaké nikdy předtím.

Aldo s McGregorem se v březnu 2015 vydali na turné kolem světa. Tiskové konference se nakonec odehrály v osmi zastávkách, Brazílii a Irsko nevyjímaje.

Vše vypadalo dokonale až do bodu, kdy se dva týdny před duelem Aldo na tréninku nezranil. Vyšetření na RTG přístroji potvrdilo, že šlo o nalomené žebro.

Katastrofický scénář na poslední chvíli zachránil Chad Mendes, který souhlasil, že do souboje naskočí jako náhradník. Dekorovaný americký zápasník přitom stylisticky pro McGregora představoval velkou hrozbu.

Mendes vynikal ve wrestlingu, tzn., že své soupeře dostával na zem, kde je dokázal držet a zasypávat tvrdými údery (ground and pound).

Šlo o hodně. Ve hře byl dočasný titul péřové váhy a možnost o pár měsíců k tomu vyzvat Josého Alda.

Mendes se podle očekávání už od úvodu souboje snažil McGregora dostat na zem, což se mu však zprvu nedařilo. Američan v postoji utržil pár dobrých úderů a kopů na tělo, které mu měly postupně ubírat na fyzické kondici.

Důležitá chvíle přišla začátkem druhého kola. Mendesovi se nejen, že podařilo dostat McGregora na zem, jeho údery krátkými lokty přinesly výsledek. McGregor krvácel.

Conor McGregor.
S irským bojovníkem to nevypadalo vůbec dobře, když se však k překvapení mnoha diváků dokázal ubránit pokusu o škrcení a dokonce se postavil na nohy.

Dvacet vteřin před koncem druhého dějství se Conor McGregor nadechl k velkolepému návratu. Mendese knokautoval a stal se dočasným králem péřové váhy UFC.

O pět měsíců na to v ostře sledovaném duelu s Aldou se Conor blýskl ještě víc. Souboj s tehdy nejlepším bojovníkem americké ligy trval jen třináct vteřin.

Aldův útok byl potrestán levým hákem z ústupu. Technikou, kterou si McGregor připravoval ještě v šatně před zápasem.

Následovaly duely s Nateem Diazem, než se 12. listopadu 2016 na turnaji UFC 205 McGregor nesmazatelně zapsal do historie.

Dokonalé představení s Eddiem Alvarezem završil knokautem, čímž se stal historicky prvním zápasníkem v UFC, který kdy držel v jednu chvíli tituly ve dvou různých váhových kategoriích.

K pásku v péřové váze přidal i ten v lehké divizi. Shodou okolností stejně, jako to udělal před lety v britské lize Cage Warriors.

Aniž by to tehdy 26letý bojovník tušil, v den jeho velkého úspěchu se začala tvořit rivalita, která přesáhla hranice bojových sportů.

Neporažený vyzyvatel
Na premiérovém turnaji UFC v New Yorku tehdy nechyběl ani druhý muž žebříčku lehké váhy, neporažený Dagestanec Chabib Nurmagomedov.

Na akci UFC 205 čelil Michaelu Johnsonovi, ačkoli to měl být původně on, kdo měl bojovat o titul divize do 70 kilogramů s Eddiem Alvarézem.

Na profesionálním okruhu zaknihoval orel, jak jej přezdívali, 23 výher a v americké organizaci měl fenomenální bilanci 7–0.

Nešlo jen o dokonalý rekord, rodák z Machačkaly byl něčím speciálním. Snoubil v sobě roky tréninku a techniky kombat samba, juda, zápas a brazilského jiu-jitsu.

Protivníky házel na zem jako hadrové panenky. Na zemi je pak trápil a nedával jim vydechnout.

Prezident UFC Dana White se však rozhodl jinak a na konci léta 2016 oznámil, že vyzyvatelem o titul bude McGregor.

Navzdory všemu Chabib nezůstal nic dlužný své pověsti a Johnsona v kleci porazil jednoznačně. Kontroval celý duel a nakonec ho ve třetím kole utáhl na submisi.

„Chci zůstat pokorný, ale musím něco říct. Váš kluk (McGregor) si nezavře ústa. Víte, co je zajímavé? Je neuvěřitelné, jak velkou reklamní agenturou se stalo UFC.

Jen začátkem roku (McGregor) prohrál na submisi jako zbabělec a nyní bojuje o titul. Víte, že to není trashtalk. Chci bojovat s tím kuřetem, je to nejlehčí souboj v lehké váze,“ hromžil Chabib po souboji.

Neaktivní McGregor, dočasný šampion a definitivní tečka
Po výhře Conora McGregora nad Eddiem Alvarézem upadla lehká divize do spánkového režimu. Právoplatný šampion už na tiskové konferenci po turnaji oznámil, že si plánuje dát v roce 2017 přestávku.

Chtěl se věnovat rodině a co víc, s partnerkou Dee Devlin byli v očekávání prvorozeného potomka.

Na vrcholu slávy se Conor rozhodl, že by si pro změnu rád vyzkoušel souboj v boxu. A to ne ledajaký, vyzýval legendárního Floyda Mayweathera ml., jednoho z nejlepších boxerů historie.

O zápase se mluvilo už déle, ale až v květnu 2017 oficiálně McGregor podepsal kontrakt. To znamenalo návrat ze sportovního důchodu pro Mayweathera, který kromě pořádně tlustého šeku za duel očekával kulaté padesáté vítězství v profi ringu.

Conor McGregor (vpravo) a Floyd Mayweather.
Historický souboj mezi šampionem MMA a boxu se odehrál v srpnu. Z marketingového hlediska šlo o naprosto terno. Divácký zájem byl tak obrovský, že prodej exkluzivního přenosu pay-per view si na zápas zakoupilo 4,3 milionu diváků.

Pouze boxerský střet mezi Mayweatherem ml. a Mannym Pacquiaom vygeneroval větší výnosy. Navzdory faktu, že si McGregor vydělal za zápas fantastických 130 milionů, zápas prohrál na technické KO v desátém kole.

Mezitím se vedení UFC rozhodlo, že se situace v lehké váze musí rozhýbat. Šanci zabojovat o dočasný titul tak dostal Chabib a Američan Tony Ferguson.

Jako schválně však mladý Dagestán přišel opět o svou šanci. Během shazování váhy u něj nastaly zdravotní problémy, pro které musel být okamžitě převezen do nemocnice.

Zajímavostí byl fakt, že to bylo už potřetí, co se duel Chabiba a Fergusona musel na poslední chvíli zrušit.

Ferguson ale i tak získal dočasný titul. V říjnu 2017 porazil v hlavním zápase večeře krajana Kevina Leeho. Odpověď pro McGregora byla ze strany UFC jasná. Ani na bojovníka takového rangu, jakým bezpochy on je, se nečeká věčně.

Čím více, tím dále se zdálo, že se už McGregor nemusí vrátit k MMA. Konec roku přinesl definitivní tečku v podobě jasného vítězství Chabiba Nurmagomedova nad Brazilcem Edsonem Barbozem.

Chabib nedal elitnímu postojáři žádnou šanci. Neexistovalo jiné řešení, než to, že se při neaktivitě Conora McGregora setká o právoplatný titul lehké váhy proti jinému dlouholetému rivalovi, Tonymu Fergusonovi.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články