DomůAuto MotoNissan Z je retro sporťák s výkonem přes 400 koní a manuálem

Nissan Z je retro sporťák s výkonem přes 400 koní a manuálem

Kdysi byl Nissan znám svými sportovními auty, ať už jde o legendární Skyline GT-R nebo dostupnější modely jako Silvia či 350Z. Nyní je v nabídce už jen Nissan GT-R.

V roce 2007 sice způsobil pořádný rozruch, ale dnes už má téměř 15 let a je zralý do důchodu.

Podobně dopadl i Nissan 370Z vyráběný v letech 2008 až 2020. Alespoň ten se však dočkal nástupce, kterého konečně vidíme iv sériové podobě.

Nové kupé dostalo jednoduchý název Nissan Z. Nenajdeme tedy již v označení číslo, které u předchůdců odkazovalo na objem motoru.

Důvod je jednoduchý. Podobně jako mnozí jiní, ani Nissan nechce zbytečně upozorňovat na fakt, že oproti předchůdcům objem motoru klesl.

Vidlicový šestiválec je nově třílitrový, ale podporují ho dvě turbodmychadla. Předešlý model díky nim zastíní výkonem 405 koní a 475 Nm točivého momentu.

Ty putují na zadní nápravu, buď prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky nebo devítistupňového automatu. Manuální verze je navíc vybavena funkcí automatického meziplynu a hnacím hřídelem z uhlíkového kompozitu.

Vše je zabaleno v lákavé karoserii kupé s retro prvky odkazujícími na předchůdce, například příď připomínající 240Z nebo zadní světla inspirovaná modelem 300ZX.

Inspirace minulostí pokračuje také v kabině, například v podobě trojice analogových přístrojů na vrchu palubní desky. Míchá se však s moderními prvky jako digitální přístrojový štít nebo centrální displej s úhlopříčkou osm palců.

Všechno to zní skvěle, je v tom však jeden háček: nové sportovní kupé se zatím na evropský trh nechystá a to kvůli emisním normám a slabým prodejům sportovních aut. Nissan Z byl zatím představen ve specifikaci pro americký trh, v zimě bude následovat japonská verze.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články